Olomouc
Metropole Hané, nádherné historické město, centrum Olomouckého kraje a druhá největší památková rezervace v České republice – to vše je Olomouc. Já jsem toto krásné město navštívila letos v létě a strávila jsem zde s rodiči a mým kamarádem krásné dva dny.
Ubytování
Ubytovali jsme se v hotelu Hesperia. Tento tříhvězdičkový hotel se nachází na okraji města u dalníce ze směru od Prostějova (ul. Brněnská) poblíž obchodního centra Haná a Aquaparku Olomouc. Parkování s místy pro ZTP/P je u hotelu zajištěné a zdarma. Pokoje jsou prostorné dost a rovněž tak koupelny, avšak nachází se v prvním patře, takže jsem musela použít výtah. Ten je docela malý a myslím, že šestikolky nebo delší vozíky by s ním mohly mít docela velký problém, proto doporučuju před pobytem do hotelu napsat, poptat se a upozornit na to, že máte vozík.
Centrum Olomouce
Jelikož jsme toho měli v plánu spoustu, nelenili jsme a rozhodli se ihned blíže prozkoumat historické centrum města. Naší první zastávkou bylo Horní náměstí se Sloupem Nejsvětější trojice, který je jeho dominantou. Na náměstí se nachází taky orloj na severní straně radnice. Ta však v současné době prochází rekonstrukcí, a tak jsme jej neviděli. Z Horního náměstí je to na to Dolní už jen kousek. Následně jsme se vydali k naši druhé zastávce. Prošli jsme Lomenou galerií a Náměstím republiky a došli ke katedrále sv. Václava. Ke vchodu do této monumentální stavby je přidělaný nájezd, takže jsem měla možnost nakouknout i dovnitř, což velmi doporučuju i vám, jelikož katedrála je uvnitř úchvatná.
Klášter Hradisko
Prošli jsme přes řeku Moravu, stavili se u Chrámu sv. Gorazda, který nás zaujal už z dálky, protože vypadá úplně jinak než zbytek staveb chrámového typu, a vydali se proti proudu řeky ke klášteru Hradisko, který slouží jako vojenská nemocnice. Tuhle procházku doporučuju, zájmena pokud si chcete na chvíli odpočinout od ruchu centra. Do dvoru kláštera se dá dostat, akorát cesta k jeho bráně je poněkud strmější a terén náročnější (větší dlažební kostky). Pokud se rozhodnete dojed zde autem, parkoviště se nachází jen kousek před klášterem.
Botanická zahrada Rozárium a Olomouc z výšky
Rozhodli jsme se na chvíli si odpočinout a občerstvit se v Botanické zahradě Rozárium, kde mají druhou největší sbírku růží v Česku. Rozárium najdete naproti Přírodovědecké fakulty a je součástí areálu Výstaviště Flora Olomouc. Vstup je zdarma a otevřeno je zde pro veřejnost od dubna do poloviny října denně mimo pondělí od 9.30 do 18 hodin. Kousek od Rozária se nachází Pevnost poznání, kterou jsme sice nenavštívili, ale psala o ní Anežka – zde.
Je asi jasné, že ne každá vyhlídka nebo věž katedrály je přístupná pro vozíčkáře, ale pokud se přesto chcete pokochat výhledem na město, doporučuju se zastavit do Regionálního centra Olomouc 2 (RCO2). Tuto výškovou budovu najdete naproti hlavnímu nádraží. Výtahem se dá dostat až do 19. podlaží, kde se mimo úžasného výhledu nachází i restaurace. Po cestě k RCO2 jsme nakoukli i do druhé výškové budovy – BEA centrum, ale ta od druhého patra veřejnosti přístupná není.
Olomoucké parky a Výstaviště Flora
Olomouc je bohatá na parky a sady s krásně vyasfaltovanými chodníky. Ty jsou jako stvořené k procházce. Jedním z nejkrásnějších míst Olomouce pro mě byly určitě skleníky Výstaviště Flora Olomouc, které jsou součástí Smetanových sadů a kam jsme se vydali druhý den. Všechny čtyři skleníky – palmový, kaktusový, subtropický a tropický – jsou vozíčkářům přístupné a zaručují nezapomenutelný zážitek.
Svatý Kopeček
Cca 8 km od centra Olomouce se nachází Svatý Kopeček s bazilikou Navštívení Panny Marie. Poutní místo s krásným výhledem na město je překrásnou dominantou celého kraje. Po cestě před baziliku nemůžete minou stánky – tzv. "bódky" plné suvenýrů. S vozíkem se dá dostat až dovnitř baziliky a to pomocí bočního nájezdu. Na Svatém Kopečku najdete i zoologickou zahradu, tu jsme však už nenavštívili.
Tak třeba zase příště! :-)
Kamila