Jižní Morava

05.08.2021

Léto je už v plném proudu a cestování do zahraničí je v dnešní době omezené a mnohdy i komplikované. Proto vám přinášíme tip na dovolenou v naší rodné zemi! Tentokrát jsme vyrazili na jižní Moravu, krajinu plnou vína. 

Po dlouhém hledání vhodného ubytování jsme si k přenocování vybrali Hotel Salety ve Valticích, přímo vedle zámku Valtice. Je to opravdu magické místo a my si jeho kouzelnou atmosféru vychutnávali plnými doušky, zejména ve večerních hodinách, kdy jsme si sedli se sklenicí vína na posezení u hotelu s výhledem na zámek. Parkoviště u budovy hotelu je pro velké auto vozíčkáře příliš malé, avšak v blízkém okolí je mnoho dalších parkovacích míst.

Hotel Salety je vybaven výtahem a nabízí bezbariérový dvoulůžkový pokoj. Ten je dostatečně prostorný, čistý, s krásným interiérem, díky němuž si budete připadat opravdu jako na zámku. Koupelna je velká, nechybí madla u záchodové mísy a přizpůsobený sprchový kout s madly a sedátkem. Prostě sen každého vozíčkáře.

V ceně ubytování je bohatá snídaně. Přístup do kavárny (v budově hotelu), kde se snídaně podává, je bezbariérový, a tak si můžete mimo jiné pochutnat na vaječině, párcích, sladkém i slaném pečivu a výborné kávě.

Hotel jsme si zamluvili na booking.com za velmi příznivou cenu vzhledem ke kvalitě hotelu a služeb. Můžeme ho moc rádi doporučit.

A kam na jižní Moravě vyrazit na výlet? 

Největším skvostem jižní Moravy je jistě Lednicko-Valtický areál, zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO. Většina areálu je přístupná na invalidním vozíku a určitě stojí za návštěvu.

Pokud jste vodomilové, doporučuji navštívit aquapark Aqualand Moravia. Je plně bezbariérový, nechybí bezbariérové šatny, skříňky, WC a sprcha. U hlavního bazénu je zvedák, který vám jistě usnadní vstup do vody. Užijete si zde jistě den plný vodních radovánek nebo relaxu ve wellness bazénech.

V malé obci Kobylí jsme navštívili Stezku nad vinohrady na Kobylím vrchu. Vyhlídka ve tvaru kruhové rampy je bezbariérová a je z ní opravdu nádherný výhled do okolí. Cesta k vyhlídce (asi 50 m) vede do kopce a člověk  se zde musí vypořádat s pořádně drkotavým terénem, nicméně stojí za to ji zdolat a vychutnat si výhledy mezi vinohrady! 

Pokud chcete zavítat mezi zvířata, neměli byste vynechat navštěvu Papouščí zoo v Bošovicích, která je jedinou papouščí zoo v Evropě. Tato malinká zoologická zahrada má momentálně 80 voliér nádherných papoušků a další jsou ve výstavbě. Uživatele elektrického vozíku se bohužel dostanou pouze do jedné části areálu, kde jsou ale ty největší druhy papoušků (ara, šedý žako, kakadu, ...). Do druhé části vede jeden větší schod, který však jistě zvládne mechanický vozík. V zoo také najdete malé občerstvení, kde si můžete dát pití a něco malého k snědku (palačinky, hranolky, klobása).

Jižní Morava, to je krásná zem. Po naší návštěvě vám moc rádi řekneme, že i vozíčkáři si mohou užít kraj plný vína po svém. 
 

Anežka 


TIP: Můžete checknout článek Evy, která před časem také navštívila jižní Moravu a napsala o několika krasných místech, která určitě stojí za připomenutí.