Jižní Morava

24.09.2019

Úrodná krajina jižní Moravy nabízí spoustu možností, kam vyrazit na výlet a za kulturou. Vydala jsem se s přáteli na několikadenní poznávací pobyt po této vinařské krajině. 

Ubytování jsme našli v obci Dolní Bojanovice, objekt Orlovny. Místní Orlovna nabízí jeden zcela bezbariérový pokoj, který má vlastní prostornou koupelnu s bezbariérové WC (viz. fotky dole).

K pokojům v patře vede plošina, která uveze i elektrické vozíky. Do všech pokojů se lze poměrně dobře dostat, bezbariérovou koupelnu a WC má bohužel jen ten jeden. My jsme byly 3 vozíčkářky z toho dva električáky, zvládly jsme pobyt bez problému i s tím jedním zcela bezbariérovým pokojem. 

Nevýhoda: na ubytku si nelze kromě čaje nic uvařit. Tuto nevýhodu kompenzuje restaurace Obecní dům vzdálená jen pár metrů. Dovnitř vede nájezd. Nečekejte žádné extra kulinářské umění, ale pro zahnání hladu restaurace postačí.

Tip na výlet po okolí číslo 1:

Necelou půlhodinu cesty autem se nachází Stezka nad vinohrady. Bezbariérová vyhlídka na okolní krajinu posetou vinnými hrozny. Téměř až ke stezce se dá dojet autem. V případě zájmu si můžete domluvit zapůjčení klíče od brány v obci Kobylí. Skrze bránu dojedete úplně ke stezce. Doporučuji však ten kousek dojet/dojít pěšky.

Tip na výlet po okolí číslo 2:

Jedenáct minut autem od Dolních Bojanovic, leží město Hodonín. V Hodoníně můžete navštíví menší ZOO, které však poskytuje domov mnoha druhům zvířat. Příjemné prostředí mezi stromy nabízí v letních měsících velmi žádoucí stín a chládek. Radost uděláte svým vozíkům, celá ZOO leží v rovinném terénu.

Tip na výlet po okolí číslo 3:

Za návštěvu rozhodně stojí i zámek Lednice se svým skleníkem a krásnou zahradou. Vzdálenost od Dolních Bojanovic je přívětivých 24 min. cesty autem. Jeden prohlídkový okruh v zámku je bezbariérový, do reprezentačních sálů se dostanete i elektrickým vozíkem.

Botanický skleník se může zdát bariérový, vede dovnitř několik vchodů. Nestyďte se požádat personál o otevření bočních dveří. Uvnitř je maličko užší prostor, ale vozíky se vlezou.

Celým areálem křižují poměrně slušné cesty. Většinou utužené písčité, asfaltové, místy je cesta horší, hlavně pro električáky. Rozhodně doporučuji se projet kde to půjde. Všude kolem jsou mnohdy staleté stromy, keře, květiny, vodní prvky, rybníky.


Určitě se pár dní nebudete nudit. :)

Eva