Wroclaw - historické centrum a Hydropolis

23.05.2019

V tomto článku je popsána bezbariérová přístupnost v centru města Wroclaw a muzeu Hydropolis. První odstavec článku pojednává o hotelu, takže když nebudete chtít číst, můžete přeskočit na odstavec druhý popisující město Wroclaw.


V hotelu Premiere Classe jsem byl ubytován v bezbariérovém pokoji dostatečné velikosti pro můj vozík. Koupelna vypadala na první pohled dokonale, avšak nebyla možnost zaparkovat s vozíkem hned vedle záchodu, kvůli blízkosti umyvadla, a tak byl přesun s vozíku na WC složitější. Lidé na užších vozíčcích by se zde ale pravděpodobně vešli. Kachličky ve sprchovém koutu byly poněkud kluzší, ale židle na sprchování vyhovující, jen by se hodilo madlo navíc. U snídaně nebyl zrovna velký výběr jídla, chtělo by to ledničku na pokoji. Vše ostatní bylo v pořádku.

A nyní k samotnému městu Wroclaw. Na pěti prvních obrazcích pod článkem je moje cesta z hotelu na náměstí v centru. Zajímavosti z města budou seřazeny podle pořadí, jak jsem je viděl za sebou při prozkoumávání města. Hudební divadlo Capitol ve Wroclawi se nachází v budově předválečného divadla Capitol z roku 1929. V letech 2011 - 2013 bylo divadlo zrekonstruováno a čtyřikrát rozšířeno. Následoval pomník Boleslava Chrabrého, který byl v letech 992 - 1025 polským knížetem, stal se i polským králem, ale po dvou měsících zemřel. Dále jsem měl možnost vidět Vratislavskou radnici, což je gotická stavba ze 13. století a patří mezi nejvýznamnější památky města. Nachází se na náměstí v centru, které vzniklo už ve středověku a je druhé největší v Polsku hned po Krakovském. Pak také památník polského dramatika a spisovatele Aleksandra Fredra, kterému se dnes přezdívá polský Moliére a nakonec Baziliku sv. Alžběty, která byla postavena ve 14. století také v gotickém stylu s věží vysokou 91,46 metrů. Zajímavostí je, že ve městě lze nalézt na různých místech trpaslíky.

Navštívil jsem i centrum nauky a vědy o vodě Hydropolis, které bylo založeno v prosinci roku 2015. Hydropolis nabízí různé multimediální a interaktivní instalace a modely související s vodou. Výstavní prostory jsou rozděleny na devět částí, mezi něž patří např. Planeta vody, Hlubiny nebo Člověk a voda. Přímo u centra mají zdravotně postižení možnost zaparkovat na parkovišti určeném pro autobusy a vozíčkáře (tj. na obrázku níže). Uvnitř mají výtah. Bezbariérový záchod je velmi dobře přístupný s dostatkem místa. 

To je pro tento tip na výlet vše. 


Dan