Výlet do Čech pod Kosířem

10.07.2019

Návštěva dvou muzeí a zámeckého parku kousek od Olomouce a Prostějova. První odstavec pojednává o Muzeu kočárů, druhý o Hasičském muzeum a poslední o zámeckém parku.

V Muzeu historických kočárů v Čechách pod Kosířem se může člověk pokochat řemeslnou prací předků. Vystaveny jsou zde kočáry, ale i saně. Zdejší atmosféru si užijete hlavně díky super komentované prohlídce muzea, které je přístupná i pro zdravotně postižené osoby. Je zde bezbariérové WC. Máte také možnost koupit si suvenýry, třeba magnetky nebo dřevěnou turistickou známku. Jedno parkovací místo pro invalidy je kousek před areálem a v obci se nachází ještě jedno záchytné parkoviště, včetně míst pro vozíčkáře. Je však placené. A zmíním se také o každoroční akci jménem Josefkol, která se tento rok odehraje 20. a 21. července v zámeckém parku Čechy pod Kosířem. Dle upoutávky promítané po prohlídce v muzeu jde určitě o zajímavou akci, kterou možná navštívím, a vy se můžete také, pokud budete chtít.

Teď k muzeu hasičskému. Nachází v podstatě na stejném místě jako muzeum předchozí. Ve vstupu je práh, ale ne moc velký, a tak ho elektrické i mechanické vozíky v pohodě překonají. Rovněž zde mají záchod pro osoby zdravotně postižené. Nebyl jsem ho otestovat, tak nemohu říci, jestli je dostatečně velký. Budete-li si přát, můžete mít i komentovanou prohlídku, kterou doporučuji. Všude uvnitř je to bezbariérově přístupné. Mají pár hasičských automobilů, stříkaček na hašení a další různé exponáty. I zde máte možnost zakoupit si něco na památku.

A nakonec zámek s přírodně krajinářským parkem včetně dvou rybníků a jedné jeskyně. V parku je k vidění zahradní altán, který začal později sloužit jako ateliér Josefu Mánesovi. Josef Mánes zde tvořil od roku 1849 dalších 21 let. Dále se tu také nachází dračí jeskyně s drakem u rybníku. Povrch cestiček parku tvoří jemný štěrk. Park je krásným místem pro procházku a díky většímu počtu laviček je v hodný i pro posezení.

Vše mohu doporučit. Obec Čechy pod Kosířem je dobré místo na to, zajet si při volném dni na výlet a vidět co nejvíce věcí na jednom místě.


Dan