Vychytávky pro lidi s postižením

30.11.2021

Lidé s postižením to v životě nemají snadné, ale nevzdávají se a snaží se ulehčit si co nejvíce věcí. Za mých 21 let jsem objevila již spoustu praktických tipů a vychytávek, které mi ulehčují každodenní život. A s některými z nich se s vámi ráda podělím.


Tablet

Již druhým rokem studuji na vysoké škole, kdy během výuky dostávám nepřeberné množství informací. Jelikož nedokážu psát perem tak rychle a dlouho jako mí zdraví vrstevníci, pořídila jsem si tablet (konkrétně Samsung Galaxy Tab S7) na všechny poznámky. Díky přiloženému elektronickému peru se mi píše lépe, protože nepotřebuji vyvíjet takový tlak jako s klasickou propiskou, a tak nemám ruku při psaní tolik unavenou. Navíc si mohu cokoliv jednoduše vyfotit a do poznámek přiložit - ať už fotku, nebo jiný obrázek z prezentací/ze skript, takže mám všechny důležité informace na jednom místě. Pokud máte doma studenta nebo sami studujete, myslím, že tohoto pomocníka jistě oceníte.

Protiskluzová podložka

Protiskluzová podložka je moje "must have" v domácnosti. Stojí pár korun, seženete ji v domácích potřebách a u mě osobně našla už mnoho využití. V zimních měsících mi kloužou rukávy zimní bundy o područku vozíku a padá mi ruka, takže mám kousek protiskluzové podložky pod loktem. K vozíku mám přenosný stolek, na kterém podložku také využívám, aby mi z něj nespadla sklenička nebo mobil. Dá se ale také použít například do vany nebo kdekoliv pod nohy. Každý jistě najde své využití.

Rostlinné oleje

Lidé s omezenou hybností mohou mít problémy se zažíváním a vyprazdňováním. U mě se v tomto směru nejvíce osvědčily rostlinné oleje jako doplněk stravy. Každý den 1-2 lžíce konopného nebo lněného oleje zajistí nejen denní dávku omega 3 mastných kyselin a zdravých tuků, ale také napomáhá ke správné funkci střev.

Zvlhčovač vzduchu

Od podzimu do jara máme doma téměř každý den zapnutý zvlhčovač vzduchu. Vlhký vzduch se lépe dýchá a v době nemoci zvlhčuje dýchací cesty pro lepší odkašlávání. V noci naopak zklidní dráždivý kašel a při rýmě napomáhá k uvolnění nosu. Tohoto pomocníka seženete v prodejně elektra nebo na internetu a v dnešní době máte na výběr ze spousty designů.

Bezdrátová klávesnice s touchpadem

Další skvělá věcička ze světa elektroniky. Ve škole i kdekoliv na cestách se může stát, že s vozíkem nedojedu až ke stolu. S touto chytrou vychytávkou ale mohu mít položený notebook na stole a klávesnici na kolenou. I doma má bezdrátová klávesnice své využití. Notebook se zapojí k televizi a z pohodlí postele jej mohu přes klávesnici jednoduše ovládat. To prostě chceš!

Kabelka

Poslední tip je věnován spíše něžnějšímu pohlaví, ale myslím, že i kluci/muži se mohou inspirovat. Abych měla všechny důležité věci po ruce, vždy když vyjdu z domu, mám na sobě malou kabelku, do které si vložím mobil, kapesníky, peníze, léky, doklady a další drobnosti, které potřebuji. Mám je tedy k dispozici, což mi umožňuje více samostatnosti, než kdybych měla tyto věci pověšené v batohu na vozíku.


A jaké vychytávky máte vy?


​​​​​​​​Anežka