Technické muzeum Speyer

08.04.2019

Výlet (ne)jen pro všechny nadšence techniky, od aut až po letadla.

U muzea se kousek od vchodu nachází parkovací místa pro vozíčkáře. Venkovní a vnitřní prostory jsou bezbariérové, včetně záchodů, kina a restaurace, kde si lze zakoupit jídlo, ale jen pokud je člověk uvnitř muzea. Loď, ponorka a letadla nemají možnosti vstupu dovnitř objektů pro osoby zdravotně postižené.

Teď pár zajímavých exponátů velkých rozměrů. Začnu ponorkou U9 měřící na délku 46 metrů, která patřila spolkovému námořnictvu. Budu pokračovat letadlem AntonovAn-22 - do dnes největším vyrobeným turbovrtulovým letounem. V roce 2003 muzeum vystavilo na velikém ocelovém podstavci Boeing 747 "Jumbo Jet" od leteckého dopravce Lufthansa. Tento vystavený Boeing je jediný letoun tohoto typu, který byl rozložen, převezen mimo letiště a smontován zpátky dohromady. Další je záchranná loď John T. Essberger, raketoplán BURAN. 

Opravdovým fanouškům techniky může trvat projít muzeum klidně i celý jeden den, ale pokud Vám zbyde čas, doporučuji se podívat do centra tohoto německého města po památkách. Například katedrála Panny Marie a svatého Štěpána, která je tamní dominantou, je největší dochovanou románskou stavbou na světě a byla zařazena do seznamu světového dědictví UNESCO. Nejvíce historických budov Speyeru se nachází na ulici Maximilianstraße, která je na západním konci zakončena hlavní městskou bránou Altpörtel. Přístupnost, co se bezbariérovosti týká, nebude určitě všude, jak už to tak u historických měst bývá, ale už jen dívat se na tyto stavby zvenčí je zážitek.

Dan