Pustevny - stezka Valaška

07.04.2019

Stezka Valaška je nová vyhlídková stavba na Pustevnách. Jak je tato atrakce přístupná vozíčkářům?

Mé dojmy z návštěvy stezky jsou velmi smíšené, stavba je nová a předpokládá se, že bude pohodlně přístupná vozíčkářům a kočárkům. Opak je bohužel pravdou.

Začneme u samotného přístupu k atrakci, tedy příjezdovou cestou. Cesta je v tomto jarním období velmi obtížné sjízdná. Nejedná se o asfaltovou cestu, proto je rozbahněná, dosti kamenitá a bez asistence v žádném případě nelze projet. Tento problém se částečné vyřeší, až cesta vyschne. Ptala jsem se a prý se dokonce možná plánuje úprava cesty.

Na samotnou stezku Valaška je nájezd. U stánku se vstupenkami jsou turnikety, ale také dveře pro vozíčkáře. Po pár metrech bezproblémové jízdy na stezce se však objeví nemilé překvapení. Tím překvapením jsou takzvané "koňské schody". Místo celistvého nájezdu, se na schodech nachází dvě samostatná prkna, na která je těžké se trefit a ještě těžší je se udržet. Nemusí ani pasovat na rozměr kol všech vozíků. S električáky nedoporučuji se pokoušet tam vůbec jet. A u mechanických vozíků jen s asistencí. Těchto nepříjemných pasáží je na stezce cca 5 viz. fotografie níže.

Pokud ale překonáte tyto překážky, dá se už dál s vozíkem dostat bez problémů až na vrcholek, kde se nachází vyhlídková plošina a SkyWalk, taktéž přístupný. Výlet na stezku doporučuji, protože to stojí za to, ale pouze s doprovodem asistenta/tky.

Parkoviště se nachází kousek od celého areálu. V areálu jsou většinou hezké asfaltky. Vozíčkář se dostane do samoobslužné restauraci, která je v budově lanovky.

Všem přeji krásný výlet na Pustevny a prosím, berte ohled na přírodu. :-)

Eva