Nový Jičín - Muzeum klobouků

23.09.2020

Pokud někdy budete mít cestu do Nového Jičína, určitě byste měli zajít na zdejší interaktivní expozici klobouků. Najdete ji v budově Návštěvnického centra na Masarykově náměstí v centru města. Přímo na náměstí se parkovat nesmí, takže jsme auto nechali na nedalekém parkovišti na ulici Generála Hlaďa. V Návštěvnickém centru zakoupíte vstupenky hned ve vstupní části.  S průkazem ZTP/P máte vy i váš doprovod vstupné za poloviční cenu. Mimo expozice klobouků je zde možno navštívit i výstavu Generála Laudona, tu jsme my však vynechali. Budova Návštěvnického centra je bezbariérová a s výtahem, což se hodí, jelikož se obě expozice nachází v prvním poschodí.

Výstava věnována kloboukům a jejich technologickému procesu vám odhalí tajemství výroby a ukáže proměnu materiálů v určitých fázích zpracování. Mě nejvíc pobavila "zkušírna", kde si můžete vybrat a vyzkoušet ze široké škály klobouků i jiných pokrývek hlavy a to z různých časových období.

Pokud byste chtěli poznat z města ještě něco víc, doporučuju se projít po okolí. Historické jádro města je městskou památkovou rezervací. Masarykovo náměstí s podloubím a historickými domy je opravdu krásné, i když z pohledu bezbariérovosti to asi není to nejideálnější místo pro vozíčkáře, protože obrubníky jsou místy vysoké a těžko sjízdné a dlažební kostky hladkou jízdu nezaručují.

A na to, že je v centru města plno kaváren a restaurací, dalo celkem práci najít nějakou s bezbariérovým vstupem. Nakonec jsme však našli restauraci v Hotelu Praha hned naproti Žerotínskému zámku. Samotný zámek jsme obhlédli jen zvenčí a na chvíli nakoukli do dvora, ale už jen to stačilo, aby na nás dýchla atmosféra tohoto místa.


Kamila