Muzea Koszalin a Szczecin

29.03.2020

Máme zde další článek pro všechny milovníky muzeí a techniky. Konkrétně se jedná o dvě města - Koszalin a Szczecin, která se nacházejí na severu Polska. Užijte si článek.

Začněme Koszalinem - městem, které se nachází nedaleko Baltského moře. Mým cílem zde bylo muzeum protiletadlové obrany (Muzeum Obrony Przeciwlotniczej). Podlé mých informací se parkoviště nachází hned u muzea. V mém případě však nebylo potřeba. S rodinou jsme zaparkovali u jednoho nákupního centra poblíž. Prošli jsme se čtyři kilometry k muzeu, teda já jsem se samozřejmě projel. Cesta od nákupního centra s názvem Galerie Emka je sjízdná jak na mechaničku, tak i na elektrickém vozíku. Teď už k samotnému muzeu. Muzeum je celé bezbariérové, až na letadlo venku, do kterého vedou schody. Záchod pro zdravotně postižené je též součástí muzejních prostorů. Exponáty se týkají hlavně vojenského tématu, což napovídá už jméno. Mají zde různé zbraně, uniformy, dvě letadla a vojenské stroje. Lze si zde zakoupit nějaký suvenýr na památku domů. To je vše z Koszalinu.

Druhé město, které jsem v tomto výletu navštívil, nese název Szczecin. Ve Szczecinu mají historické památky, ale o nich v tomto článku nepíši, protože jsem je neviděl. Chci se zaměřit na tamní Muzeum techniky a komunikací. Nachází se na ulici Niemierzyńska 18A. Parkovat zde můžete přímo v areálu muzea. Muzeum je bezbariérová jen částečně, pomoc asistenta je vítaná. Potíže může působit to, že podlaha zde není v jedné rovině. Důvodem je to, že budova je bývalo tramvajové depo. Takže mezi kolejemi je podlaha trochu níž, mimo koleje zase výš a tak je to v celém objektu. I přesto mohu návštěvu doporučit, hlavně nadšencům do techniky, které zajímají pravá polská auta, autobusy a pár tramvají. I zde mají na prodej suvenýry a i bezbariérové WC se tu najde.

Tohle je všechno pro tento článek. Doufám, že se vám líbil.

Dan