Krakow

16.09.2019

Krakov je historická rezidence polských králů. Staré město s množstvím historických památek i parků je oblíbeným cílem turistů a je zapsáno na seznamu Světového dědictví UNESCO. Město je skvělou destinací na víkendový výlet, pokud jste příznivcem památek, a já pro Vás dnes mám tipy těch nejlepších míst z mé návštěvy Krakova.

Ubytovali jsme se v Hotel Quality System Krakow ve čtvrti Bronowice. Hotel je bezbariérový s výtahem a prostornou restaurací. Pokoje s vlastní koupelnou nejsou sice příliš velké, ale dle mého názoru dostačující a útulné. Hned vedle hotelu se nachází benzínka a přes cestu OC Bronowice a IKEA. Parkování je za poplatek, ovšem na kartu ZTP/P je zde sleva. Jelikož se toto ubytování nenachází přímo v centru města, jezdili jsme do centra autem. Pokud také potřebujete zaparkovat s autem někde ve městě, doporučuji si vybrat některý z parkovacích dvorů. Všude po městě je jich plno. Ceny nejsou tak vysoké a auto tam můžete ponechat klidně na celý den. A teď už hurá na památky! 


Stare Miasto a Rynek Głowny 

Hlavní náměstí (Rynek Głowny) v části Stare Miasto je jedno z největších náměstí v Evropě. Určitě zde neminete Mariánskou baziliku - asi nejznámější stavbu tohoto města. Bazilika se dvěma věžemi byla postavena již ve 14. století a bezbariérový přístup dovnitř je zajištěn pevnými nájezdy. Navíc na kartičku ZTP/P má doprovod vstup zdarma. Ve středě náměstí se nachází tržnice Sukiennice, další ze symbolů města. Dále pak například Radniční věž, pomník Adama Mickiewicze nebo kostel sv. Vojtěcha. Doporučuji také projít se po místním parku Planty. Park ohraničuje centrum města od ostatních částí a i zde doslova na každém kroku narazíte na nějaký ten pomník či památné místo. Další místa ve Starem Miastě, která stojí za to vidět, jsou například Jagellonská univerzita, Plac Szczepanski, Floriánská brána a Floriánská zeď s výstavou obrazů. Celkově na mě Stare Miasto udělalo velmi dobrý dojem zejména z hlediska toho, že ačkoliv se jedná o historickou část města, cesty a chodníky jsou zde krásně vydlážděné a ani sjezdy nikde nechybí. 

Wawel

Krakovský královský hrad a katedrála se nachází na jižním konci Starého města - na kopci zvaném Wawel. Cesta na kopec není nějak extra příkrá, každopádně pokud máte elektrický vozík, cestu si logicky usnadníte. Mohutný hrad s krásným a prostorným nádvořím a velkou zahradou za zdolání kopce každopádně stojí. Hned pod Wawelem se nachází dlouhé nábřeží řeky Visly. Jen dávejte pozor! Kolem řeky vede rovněž cyklostezka, tak ať Vás nesrazí cyklista. 


Kazimierz 

Kazimierz je úchvatná židovská čtvrť s kouzelnou a jedinečnou atmosférou, ze které na člověka doslova dýchá historie. Malebné kavárny a restaurace zde najdete doslova na každém rohu a za zmínku stojí i zdejší tržiště u Palac Nowy - trhy zde máte šanci zažít každý víkend. Terén v této části města může být pro vozíčkáře místy náročnější, protože zcela určitě narazíte na tzv. "kočičí hlavy," ale pokud Vám nevadí, že budete mírně vykodrcaní, rozhodně nebudete litovat. 

MOCAK - Muzeum současného umění

Jen, co přejdete Vislu, třeba přes Father Bernatek's Footbridge, a projdete se pár desítek metrů, dostanete se do čtvrti Zabłocie, kde se krom Továrny Oskara Schindlera nachází i Muzeum současného umění - MOCAK, jehož návštěvu určitě nesmíte vynechat. Budova je nová, moderní a hlavně bezbariérová. Toalety jsou prostorné a je zde výtah. Muzeum je nejen ideálním místem pro nadšence umění, ale i fajn příležitostí, pokud si na chvíli chcete odpočinout od mašírování městem.


Kościuszkova mohyla 

Mohyla se nachází v západní části Krakova ve čtvrti Zwierzyniec. Doporučuji zajet si autem až pod kopec - nachází se zde parkoviště i s místy pro osoby s tělesným postižením. Na kopec se dá s vozíkem dostat, paní na pokladně Vás pustí trasou, kde nejsou schody. Cesta na kopec sice není asfaltová, ale je sjízdná. Ovšem sklon je místy velice prudký, takže doporučuji spíše pro elektrické vozíky nebo pro mechanické, ale s opravdu fyzicky zdatným doprovodem. Pro mě na električáku byla daleko náročnější cesta dolů než nahoru, ale výhled z mohyly na celé město za tu námahu jednoznačně stál.

Kamila