Krakow

16.09.2019

Krakow je historická rezidence polských králů. Staré město s množstvím historických památek i parků je oblíbeným cílem turistů a je zapsáno na seznamu Světového dědictví UNESCO. Město je skvělou rezistencí na víkendový výlet, pokud jste příznivcem památek a já pro Vás dnes mám tipy těch nejlepších míst z mé návštěvy Krakowa.

Byli jsme ubytování v Hotel Quality System Krakow ve čtvrti Bronowice. Hotel je bezbariérový s výtahem a prostornou restaurací. Pokoje s vlastní koupelnou nejsou sice nijak extra velké, ale jsou dostačující a útulné. Hned vedle hotelu se nachází benzínka a přes cestu obchodní centrum Bronowice. Parkování za hotelem je za poplatek, ovšem na kartu ZTP/P je zde sleva. Pokud chcete zaparkovat s autem někde ve městě, doporučuji si vybrat některý z parkovacích dvorů. Všude po městě je jich plno. Ceny nejsou tak vysoké a můžete tam auto nechat klidně na celý den. A teď už hurá na památky! 


Stare Miasto a Rynek Głowny 

Rynek Głowny v části Stare Miasto je hlavním náměstím v Krakowě a také jedno z největších náměstí v Evropě. Určitě zde neminete Mariánskou baziliku. Tato stavba se dvěma věžemi byla postavena již v 14. století a bezbariérový přístup dovnitř je zajištěn pevnými nájezdy. Navíc na kartičku ZTP/P má váš doprovod vstup zdarma. Ve středě náměstí se nachází tržnice Sukiennice, jeden z hlavních symbolů města. Dále pak například Radniční věž, pomník Adama Mickiewicze nebo Kostel sv. Vojtěcha. Doporučuji také projít se po místním parku Planty nebo jen tak posedět na lavičce. Park ohraničuje centrum města od ostatních částí a i zde doslova na každém kroku narazíte na nějaký ten pomník či památné místo. Další místa ve Starem Miastě, která stojí za to vidět jsou například Jagellonská univerzita, Plac Szczepanski, Floriánská brána a Floriánská zeď s výstavou obrazů. Celkově na mě Stare Miasto udělalo dobrý dojem v tom, že ačkoli jde o historickou část města, cesty a chodníky jsou zde krásně vydlážděné a ani sjezdy nikde nechybí. 


Wawel

Krakowský královský hrad a katedrála se nachází na jižním konci Starého města na kopci zvaném Wawel. Cesta na kopec není nějak extra příkrá, každopádně pokud máte elektrický vozík, pojede se Vám logicky lépe. Pokud ne, nevadí. Mohutný hrad s krásným a prostrorným nádvořím a velkou zahradou za zdolání kopce stojí. Hned pod Wawelem se nachází dlouhé nábřeží řeky Visly. Jen dávejte pozor! Kolem řeky vede rovněž cyklostezka, tak ať Vás někdo nesrazí. 


Kazimierz 

Kazimierz je úchvatná židovská čtvrť s kouzelnou atmosférou, ze které na vás doslova dýchá historie. Malebné kavárny a restaurace jsou zde na každém rohu a za zmínku stojí i zdejší tržiště u Palac Nowy, které máte šanci zažít každý víkend. Terén v této části města může být pro vozíčkáře místy poněkud náročnější, protože zcela určitě narazíte na tzv. "kočičí hlavy", ale pokud vám nevadí, že budete mírně vykodrcaní, rozhodně nebudete litovat. 

MOCAK - Muzeum současného umění

Jen, co přejděte Vislu, třeba přes Father Bernatek's Footbridge, a projdete se pár desítek metrů, dostanete se do čtvrti Zabłocie, kde se krom Továrny Oskara Schindler nachází i Muzeum současného umění - MOCAK, jehož návštěvu, určitě nesmíte vynechat. Budova je nová, moderní a hlavně bezbariérová. Toalety jsou prostorné a je zde výtah. 


Kościuszkova mohyla 

Tato mohyla se nachází v západní části Krakova ve čtvrti Zwierzyniec. Doporučuji zajet si zajet autem až pod kopec, nachází se zde parkoviště i s místy pro tělesně postižené. Na kopec se dá s vozíkem dostat, paní na pokladně Vás pustí trasou, kde nejsou schody. Cesta na kopec sice není asfaltová, ale je sjízdná. Ovšem sklon je místy více než 45°, takže doporučuji spíše pro elektrické vozíky nebo pro mechanické, ale s opravdu fyzicky schopným doprovodem. Pro mě na električáku byla daleko náročnější cesta dolů než nahoru, ale výhled z mohyly na celé město za to stál.

Kamila