Kolobřeh

23.01.2020

Máme zde nový tip na celodenní výlet u moře v Polsku, který nadchne jak všechny ty, kteří se rádi prochází po pobřeží moře, tak i milovníky muzeí a skanzenů.  

Hotel

Hotel, který jsme si k ubytování vybrali, se jmenoval Alka Sun Resort a nacházel se v obci Ustronie Morskie. Před hotelem je bohužel málo parkovacích míst, takže jsme museli vyplnit parkovací kartu a zaparkovat na druhé straně ulice v areálu školy.

Pokoj nás hned na první pohled mile překvapil svou velikostí. Vše bylo obrovské. Akorát, jak jsme později zjistili, postele by mohly mít lepší matrace. Koupelna je stejně tak velká, ale pod umyvadlem malinko překáží mechanismus, kterým se dá nastavovat náklon umyvadla. Neočekávejte lednici, ale rychlovarnou konvici mají. V hotelu je výtah. Je zde přesně stanovený čas na snídani a každý pokoj má předem určen stůl k sezení. Jen dostat se na vozíku k přidělenému stolu bylo složité. Jediná cesta ke stolu vede kolem pultu s jídlem, což je pro průjezd problematické vzhledem k množství lidí. Jediný způsob je protlačit se. Pokud by Vám byl přidělen stůl hned zkraje, tento problém řešit nemusíte. Záleží tedy na štěstí, jaký stůl dostanete.

Kolobřeh

V Kolobřehu se dá auto zaparkovat na bezplatném parkovišti v ulici Bałtycka 4. Na parkovišti je 7 parkovacích míst pro vozíčkáře. Kousek od parkování je první cíl cesty. A to Námořní skanzen Kolobřeh (Kołobrzeski Skansen Morski). Skanzen je docela malý, takže nezabere příliš času a je vhodný jen jako zastávka, určitě ne jako celodenní výlet. Mají zde vystavené dvě větší lodě a dost menších exponátů. Je to loď ORP "Fala" a ORP "Władysławowo" a jedna menší jachta "Orkan II". Do lodí se zdravotně postižený nedostane. V blízkosti skanzenu je rybářský přístav. Dál se dá zajít k historické památce jménem Reduta Bagienna (Morast). To je pevnůstka, která sloužila k ochraně přístavu. Další zajímavá zastávka, maják, se nachází u náměstí Kmdr. Stanisława Mieszkowskiego. Zde se můžete vidět i památník tohoto kontraadmirála. Poté doporučuji procházku kolem moře po bulváru Jana Szymańskiego okolo památníku manželství Polska s mořem až k molu. Při cestě přes město k poslednímu místu jsem ještě objevil akvária Oceanarium. Bohužel akvária jsou nepřístupna pro vozíčkáře. Poslední zastávka výletu je vojenské muzeum. Na tomto místě je pro osoby zdravotně postižené přístupna jen venkovní expozice. Dovnitř je to po schodech. Ale aspoň za prohlídku exponátů vystavených venku mají levnější vstupné než za celkovou prohlídku. 


Dan