Jak si otestovat zrak?

17.12.2021

Zrak je jedním z nejkomplikovanějších smyslů. Umožňuje živočichům vnímat světlo, různé barvy a tvary. Pro člověka je to smysl nejdůležitější - asi 80 % všech informací vnímáme zrakem. Zrak je zaměřen především na vnímání kontrastu, proto nám dovoluje vidění kontur objektů a umožňuje nám rozpoznat jejich vzdálenost. Významně se podílí také na naší orientaci v prostoru. Dobře vidět je tedy velmi důležité.

Jak dobře vidím?

Pokud máte pocit, že v poslední době nevidíte tak dobře jako kdysi, můžete si svůj zrak sami snadno a rychle otestovat. Máme pro vás pár tipů jak na to. Návštěvu očního lékaře to sice nenahradí, ale může to být prvním krokem na cestě k řešení možných problémů se zrakem.


Výborně zpracovaná webová stránka nabízí hned několik možností, jak si můžete otestovat kvalitu svého zraku. Aplikace Vidíš dobře vám napoví, zda vidíte dobře do dálky, což je klíčové například při řízení motorového vozidla, a to pro bezpečnost vaši i vašeho okolí. Jestliže brýle nenosíte, pomůže vám zjistit, zda je náhodou nepotřebujete. Pokud brýle nosíte, můžete si snadno ověřit, jestli vám stávající dioptrie stále vyhovují. Je důležité však zmínit, že měření zraku pomocí této aplikace je pouze orientační a v žádném případě nenahrazuje vyšetření optometristou nebo očním lékařem.
 

Tento web nabízí ke stažení testy na ověření kvality zraku. Testy jsou zdarma a s jejich pomocí jednoduše zjistíte, jak na tom se svým zrakem jste. Pro testování je potřeba si některé testy vytisknout.


Další báječná věc. Projekt Be My Eyes byl vytvořen, aby pomáhal lidem se ztrátou zraku nebo omezeným viděním a tvoří ho celosvětová komunita lidí se zrakovým postižením a vidících dobrovolníků. Aplikace Be My Eyes využívá sílu technologií a propojení lidí, aby navrátila zrak lidem, kteří jej ztratili. Prostřednictvím videohovoru poskytují dobrovolníci jedincům se zrakovým omezením či ztrátou zraku vizuální pomoc při rozmanitých každodenních úlohách, jako je fungování v domácnosti, příprava jídla, rozpoznávání barev nebo kontrola, zda jsou zapnutá či vypnutá světla. Aplikace je zdarma a dostupná pro oba operační systémy - iOS i Android. Pokud dobře vidíte a chcete pomoci těm, kteří mají se zrakem potíže nebo nevidí vůbec, co takhle zkusit být dobrovolníkem?

V jakých situacích je možno aplikaci použít?

Aplikaci Be My Eyes můžete použít k čemukoliv, co vyžaduje zrakovou pomoc. Zde jsou některé příklady běžných situací a činností, při kterých vám může Be My Eyes pomoci.

• Nalezení ztracených nebo upuštěných věcí
• Popis toho, co je na obrázku, malbě nebo jiných uměleckých děl
• Párování či popis barev
• Čtení cedulek
• Oprava problémů s PC či jinou elektronikou
• Nákup potravin
• Zjištění data spotřeby na potravinových produktech
• Seznámení se s novým prostředím, pomoc s orientací na novém místě
• Rozlišování mezi různými objekty
• Určení času odjezdu a příjezdu prostředků veřejné dopravy
 

Vychytávka na závěr: Proč pořídit babi a dědovi chytrý mobil?

Spousta našich prarodičů se brání pořízení chytrého mobilu a jiným technologiím dnešní doby. Je to přirozené, změny se občas mohou zdát ohrožující. Pokud jim však ukážete opravdu praktické využití daných věcí, v mnoha případech změní svůj názor a i ten mobil možná nakonec budou chtít.

S věkem se zhoršuje náš zrak, co si budeme povídat, a i písmenka na etiketách jsou menší a menší. Pokud vaši prarodiče nechtějí chodit s lupou, užitečnou pomůckou se jim může stát právě chytrý mobil. Je dobré cílit na jeho praktičnost, naučit prarodiče nejprve základy, přidat to správné využití a ve chvíli, kdy zjistí, že mohou díky mobilu s vámi sdílet své každodenní příběhy, tak teprve začne jízda. Naše babička už sleduje na Instagramu britskou královskou rodinu.
 

Stáhni appku na mobil!
Vyfoť a zvětši!

Tyto tipy se můžou hodit lidem všech věkových kategorií a zejména pak těm, kteří hůře vidí. Je to tak jednoduché, že nám to mnohdy ani nedojde. 

Tak co? Vyzkoušíte si, jak jste na tom se zrakem? Dejte nám vědět, který tip se nejvíce osvědčil vám. Mějte se krásně a nezapomínejte na zrakovou relaxaci!


Tým To jsme my