Hukvaldy

13.07.2020

Letní prázdniny jsou již v plném proudu a je skvělý čas vyrazit na výlet. Tentokrát přináším tip na krátký výlet nedaleko Frýdku-Místku.

Hukvaldy jsou malá obec v okrese Frýdek-Místek, z Ostravy se tam dostanete za půl hodinky. Jelikož se Hukvaldy nacházejí v předhůří Beskyd, cesta je kopcovitá a stoupá vzhůru. Ihned po vjezdu do obce Hukvaldy naleznete navigační cedule k parkovišti, kde nechybí ani parkování pro invalidy.
Jen pár desítek metrů od parkoviště spatříme vstupní bránu do Obory Hukvaldy. U brány na zemi je kovová mříž proti úniku daňků, ale žádný vozík by s ní neměl mít problém. Za bránou již začíná široká asfaltová cesta, která vede až k samému hradu Hukvaldy. Trasa na vrchol měří 1,5 km, většinou je stíněná stromy, vede ale do kopce a návštěvníci na mechanickém invalidním vozíku na některých místech budou potřebovat doprovod. Na trase se nachází dominanta Hukvald - socha Lišky Bystroušky. K soše vedou bohužel tři schody, takže jsou návštěvníci na vozíku ochuzeni o pohlazení liščího ocasu, ale při zvolení vhodné expozice se mohou s liškou vyfotit na památku i z dálky.
Na konci trasy se nachází hrad Hukvaldy a krásná vyhlídka nabízející výhled na kopce a do údolí. Na vyhlídce již asfalt nahradila zemina se štěrkem, která je ale poměrně udusaná a dá se po ni jednoduše jezdit. Samotný hrad Hukvaldy již bezbariérový není.
Po sestupu trasy dolů jsme se chtěli občerstvit a navštívit WC. Vybrali jsme hotel Hukvaldy, který jako jediný podnik nabízel bezbariérové WC. Občerstvili jsme se na přístupné terase v restauraci hotelu. Bohužel WC bylo malé, s přebalovacím pultem (který se dal z místnosti vytáhnout na chodbičku) a umyvadlo bylo téměř nad záchodovou mísou! Bylo to sice nekomfortní, ale nic jiného v centru obce bohužel není.
Pokud si chcete užít příjemný výlet v prostředí přírody, na kterém nestrávíte celé odpoledne, Hukvaldy mohou být tou správnou volbou.


Anežka