Hrad Starý Jičín

28.09.2020

O letních prázdninách jsme brouzdali po Moravskoslezském kraji a navštívili několik zajímavých míst. Jedno z nich je právě zřícenina hradu Starý Jičín.

Starý Jičín se nachází 50 km od Ostravy vedle města Nový Jičín. Příjezd k parkování u zříceniny je mírně strmý, ale nachází se tam vyhrazené místo pro vozíčkáře. Od parkoviště k samému hradu vede asfaltová cestička dlouhá necelý km. Jak se dá u hradu předpokládat, cesta vede do kopce a tak lidem s mechanickým vozíkem doporučuji vzít si s sebou zdatný doprovod. Také občas můžete narazit na nějakou tu díru nebo odvodní kanálek, ale nic takového, co by se nedalo překonat. Po cestě určitě neminete informačmí tabule, díky čemuž si můžete přečíst něco málo o historii hradu. 

Na vrcholu kopce u hradu asfalt končí a začíná štěrková cesta. Ta vede na nádvoří hradu, kde je krásný výhled na celou zříceninu. Nachází se zde také malá hospůdka, kde mají čepované pivo či kofolu, je zde možnost se posadit a vychutnat si nápoj s výhledem na hrad. WC se na nádvoří nachází, avšak není bezbariérové. Další části zříceniny jsou již po schodech, takže vozíčkář si musí vystačit s nádvořím hradu. Když pomalu budete z nádvoří odcházet po cestě zpět dolů, napravo je nádherné panorama na okolní města v údolí. Za pěkného počasí to opravdu stojí za to. 

Hrad Starý Jičín sice má několik bariér a není pro vozíčkáře přizpůsoben, pokud ale hledáte nějaký pěkný krátký výlet, můžu zaručit, že na hradě Starý Jičín se vám bude líbit. 


Anežka