Chorvatsko-Primoštén

17.11.2019

Cestujete rádi za teplem a mořem do krásných exotických zemí? Pokud ano, jste na správné adrese! Ráda bych se s Vámi podělila o svou zkušenost.

Jednoho dne se mě můj taťka zeptal, kde bych s nimi chtěla jet na dovolenou. Řekla jsem mu tedy moje přání, a sice, že bych se ráda podívala za hranice naší země, ideálně někde k moři. Mí rodiče, aniž bych cokoli tušila, tajně hledali rezidence u moře, které by byly nejvhodnější vzhledem k mému handicapu. Objednali tedy ubytování v chorvatském hotelu Zora přímo u moře. Já o jejich spiknutí neměla ani ponětí a vše jsem se dověděla až ve chvíli, kdy se uprostřed jedné noci otevřely dveře mého pokoje, rodiče mě vzbudili a oznámili mi, že pojedeme na výlet k moři. Nemohla jsem uvěřit tomu, co mi právě sdělili. Tak tedy dobrodružství a cesta do Chorvatska mohla začít! Já osobně se cestování docela bojím, jelikož když máte handicap, váš strach je zcela na místě. Bojíte se, jestli tu dlouhou cestu vůbec zvládnete, ale když máte s sebou své nejbližší, kterým jde především o vaše pohodlí, vše se dá zvládnout hravě. Musíte ale brát ohled na to, že cesta k vysněnému cíli bude o něco málo déle trvat, než za normálních okolností. V našem případě jsme častěji zastavovali, abych mohla rozpohybovat své neposlušné končetiny, a naše cesta trvala cca 11 hodin. 

Náš cíl je zde

Primoštén je chorvatská vesnice ležící na pobřeží Jaderského moře na poloostrově u zálivu Luka Primoštén, 26 km jižně od Šibeniku. Hotel Zora je dle mého názoru překrásný a ubytování v něm se mi taky moc zamlouvalo. Měli jsme apartmán s výhledem na malebnou kamenitou pláž a i s vozíkem jsem se po pokoji dokázala bez problémů pohybovat. Z koupelny přístupu do koupelny jsem měla na první pohled menší obavy, byla tam totiž vana a já začala uvažovat, jak do ní vlézt. Nakonec jsme s rodiči vymysleli menší fígl a to, že jsem si k vaně přisunula noční stolek. Uznávám ale, že to byla docela makačka a pro lidi odkázané pouze na vozík, určitě nedoporučuji apartmán s vanou. Všude v hotelu jsou výtahy, takže se bez problémů můžete pohybovat s vozíkem po okolí. Pláže zde jsou překrásné. S mým mechaničákem jsem zvládla pouze ty kamenité a to s pomocí mého taťky, díky kterému jsem zdolala i přístup do moře. Jak říkám, vždy potřebujete někoho, kdo vám pomůže, když máte pohybové zdravotní problémy. 

Večer se tu pro vás nabízí celá řada možností

Můžete zajít do města, kde je poměrně rušno. Konají se zde různé akce, při kterých se rozhodně nudit nebudete. Mě zaujal např. poslech chorvatských písní, koncerty známých osobností, tance a dlouhé procházky po malebném městečku Primoštén. I občerstvení je zde doslova na každém rohu. A ještě něco málo k chorvatské kuchyni. Co se týče jídla, rozhodně strádat nebudete a určitě si zde pochutná každý mlsný jazýček! Skvěle připravené ryby, těstoviny, saláty, luštěniny, omáčky, dezerty a spoustu dalšího! Personál je ochotný a milý! 

Teď už jen stačí popřát šťastnou dovolenou všem, kteří se pro tuto destinací rozhodnou! 


Nikola Saganová