Český Těšín / Cieszyn
Dnes vás s sebou vezmu na výlet do Českého Těšína a polského Cieszyna – dvou slezských měst, která jsem s mými kamarády blíže poznala letos o letních prázdninách. Obě města jsme si rozdělili do dvou jednodenních výletů, ale zvládnout je stihnete projít i za jeden den, proto jsem se rozhodla vše spojit do jednoho tipu a sepsat místa, která mě osobně nejvíce zaujala. Na začátek bych ale ráda zmínila a doporučila vám, aby jste se zde vydali s asistencí nebo doprovodem – zkrátka s někým, kdo vám pomůže v obtížnějším terénu, jelikož na některých místech to bude potřeba.
Začneme dopravou...
K přepravě z místa mého bydliště (z Třince) do Českého Těšína jsme zvolili autobusovou dopravu. Autobusy na lince Třinec - Český Těšín jezdí velice často a cesta trvá sotva pár desítek minut. Nutno však zmínit, že autobusové stanoviště v Českém Těšíně není zrovna v dobrém stavu a já s mým elektrickým vozíkem jsem tady měla co dělat. Na většině místech chybí nájezdy, chodníky jsou rozpraskané a situaci zachraňuje pouze to, že už probíhá výstavba nového autobusového stanoviště.
Český Těšín
Český Těšín se na první pohled může jevit jako město, které toho nemá mnoho co nabídnout, zejména v porovnání se sousedním historicky založeným Cieszynem. Ale nenechte se mýlit, i v Českém Těšíně je plno míst, která stojí za to vidět.
Já osobně doporučuji projít se skrz Masarykovy sady, jimž dominuje kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova, a zamířit si to rovnou na nábřeží řeky Olše. Řeka tvoří hranici mezi oběma městy a zároveň i státy. Po celé délce nábřeží Míru se rozkládá krásný park s cyklostezkou a pěší zónou. Park je rozsáhlý a celý jsme ho projít nestihli. Místo toho jsme se rozhodli občerstvit, a tak jsme se zastavili do nedaleké nově otevřené kavárny Kamerlik, která se nachází na rohu ulice Střelniční a Dukelské. Dovnitř se s vozíkem bohužel nedostanete, jelikož schody jsou bariérou, ale doporučuju vyslat asistenci a vzít si objednávku s sebou. Mají zde výbornou ledovou kávu a domácí sušenky. Posedět i s občerstvením můžete na lavičce u řeky a nechat se kochat okolím a Cieszynem na protějším břehu. Vynechat byste rozhodně neměli ani náměstí, které je jen o pár ulic dál. Pokud se zde vydáte tak jako my v horkém letním dni, budete mít možnost zchladit se pod jednou z mlžících sprch, které jsou instalovány u budovy městského úřadu.
Cieszyn
Stačí přejít jeden z mostů (doporučuju ten vedoucí z Hlavní třídy) a vítají vás cedule oznamující, že jste v Polsku.
Jen co přejdete řeku Olši, ocitnete se u Těšínského zámku, který se pyšní nejen svou historií, ale i Zámeckým vrchem. Vjezd do areálu zámku vede na kopec, který je sice krátký, ale poměrně strmý. Tamní cesta je dlážděna místy pro vozík ne příliš pohodlnou kamennou dlažbou, takže doporučuji pomoc asistence/doprovodu. Kromě samotného zámku v areálu najdete krásnou rotundu sv. Mikuláše a sv. Václava postavenou v 11. století, Piastovskou věž, která je pozůstatkem původního hradu Piastovců v Těšíně, a vyhlídku na Český Těšín a Olši. Určitě doporučuju toto místo navštívit, posedět zde a užít si tu historickou atmosféru.
Ciesznyn je město bohaté na historii, nabídne vám řadu kostelů a krásných budov. Nezapomeňte si zajít na Rynek – náměstí, které je srdcem města. Uprostřed náměstí je krásná kašna a kolem nové houpací lavičky. Pokud se z náměstí vydáte směrem na sever, dojdete až na vlakové nádraží. Doporučuju se sem projít alejí Oswalda Madeckiego – je to sice poměrně dost z kopce, ale radost vám zde budou dělat krásné malby.
Pokud chcete na nákupy, kousek odsud leží obchodní centrum Galerie Stella. Jestli vás omrzí historické jádro města, můžete se tak jako my projít dál na sever. Naší další destinací byl McDonald's. Ten se nachází až na samém okraji města (na ulici Katowické u výpadovky z města) a pěšky je to od centra pořádný kus cesty. To nás ale nezastavilo.
Cieszyn i Český Těšín jsou krásná města, i když každé trochu jiné. My si je s partou užili maximálně a věřím, že i vám se budou líbit.
Kamila