Bratislava

22.08.2022

V červenci jsme s přáteli vyrazili poznávat krásy slovenského hlavního města. Cesta z Ostravy i Prahy trvá přibližně stejně - tři hodiny, 300 km. Trasu jsme zvolili po D1 přes Brno a pokračovali ke slovenským hranicím (pozor, na slovenských dálnicích si i držitel průkazu ZTP musí zakoupit dálniční známku).


Ubytování jsme zvolili v blízkosti historického centra, abychom nemuseli cestovat hromadnou dopravou a mohli dojít všude pěšky. Ubytovali jsme se v hotelu Saffron, který disponuje bezbariérovým přístupem, výtahy a soukromým parkovištěm, které je pro držitele průkazu ZTP zdarma. V ceně ubytování byla i bohatá snídaně v bezbariérové restauraci. Bohužel hotel nenabízí pokoje pro lidi s hendikepem, nicméně přístup do všech pokojů je bezbariérový. Pokoje jsou prostorově menší, ale i s elektrickým vozíkem jsme se bez problémů vešli. My shodou náhod měli dva dvoulůžkové pokoje, které byly vedle sebe a byly propojeny zamčenými dveřmi, které nám milý personál otevřel a z dvoulůžkových pokojů se stal průchozí čtyřlůžkový pokoj se dvěma koupelnami. Hotel nabízí pokoje se sprchovým koutem nebo vanou, takže si můžete vybrat, co vám více vyhovuje. Toto ubytování bych rozhodně doporučila pro každého, kdo dokáže ujít pár kroků sám nebo má schopný doprovod.

V Bratislavě jsme strávili tři dny a navštívili spoustu zajímavých míst a památek. Co se týče bezbariérovosti v historickém centru, musíte počítat s „kočičími hlavami“ a občas s chybějícími sjezdy z chodníků. Je to tedy trošku adrenalin. Dalším „adrenalinovým zážitkem“ pro nás bylo hledání bezbariérových toalet, které ve staré zástavbě jen těžko najdete. Proto doporučuji vyhledat v okolí obchodní centrum, McDonald's nebo nějaký moderní hotel (např. Park Inn u Dunaje).


Památky, které jsme navštívili a jsou bezbariérové i pro uživatele elektrického vozíku:

 • Bratislavský hrad - cesta k hradu vede jen mírně do kopce a nahoře je nádherné nádvoří, ze kterého je krásný výhled na město a okolí

 • Prezidentská zahrada a Grasalkovičův palác - nynější sídlo slovenské prezidentky

 • UFO - jedna z ikonických památek Bratislavy, výtahem je možné vyjet do restaurace, odkud se rozprostírá pohled na Bratislavu a okolí až 100 km daleko

 • Hviezdoslavovo náměstí - krásné fontány, spousta restaurací a barů

 • Čumil - známá socha na ulici Panská, nedaleko Hviezdoslavova náměstí, se kterou si prostě musíte udělat fotku

 • Skypark - moderní čtvrť Bratislavy plná prosklených budov a mrakodrapů, úplně jiný svět

 • Primaciální palác - elegantní palác, v současnosti koncertní sál

 • Modrý kostel - nádherný kostel jako z pohádky, s bezbariérovým vstupem dovnitř

 • Aupark - nádherné moderní obchodní centrum, ideální místo pro milovníky nakupování


A na závěr mám pro vás pár tipů na námi vyzkoušené gastro podniky:

 • Restaurace Slnko - malé čínské bistro nacházející se přímo na parkovišti hotelu Saffron. Jídlo bylo průměrné, na náš vkus více mastné, ale na zahnání hladu po dlouhé cestě dostačující. Za málo peněz zde dostanete obrovské porce, které nebudete stačit sníst. Restaurace má bezbariérový vstup ze strany hotelového parkoviště, bezbariérové WC zde bohužel nenajdete.

 • Pivovar Alžbetka - náš oblíbený podnik na večerní posezení asi 300 m od hotelu Saffron. Pivovar nabízí nejen velký výběr piv z místního pivovaru, ale také výborné jídlo a příjemné prostředí v restauraci moderního stylu s milou obsluhou. I s elektrickým vozíkem se dostanete až ke stolu, toalety jsou ale bohužel po schodech dolů. To pro nás však nepředstavovalo velkou překážku díky krátké vzdálenosti od hotelu.

 • Zmrzlina Arthur - vyhlášená zmrzlina v centru Bratislavy. Obrovský výběr kvalitních zmrzlin, které určitě stojí za ochutnání.


Víkend v Bratislavě byl plný krásných zážitků, smíchu, zábavy i adrenalinu. Pokud jste do dneška žili v domnění, že Bratislava je pro turisty nezajímavá, vyvedu vás z omylu, protože tato slovenská metropole rozhodně stojí za návštěvu.


Anežka